Nepochopitelnými a nechutnými experimenty se někteří lidé snaží dokázat škodlivost roušek. Například Daniel Masopust sdílel nechutný obrázek s popisem: „30 minut rouška na obličeji. Potom otření vnitřní strany roušky do Petriho misek. Tohle je výsledek kultivace.“

Kultivací se v mikrobiologii rozumí cílené udržování či rozmnožování mikroorganismů v podmínkách in vitro. Jinými slovy někdo udělal stěr z roušky a nechal mikroorganismy žít svým životem. Přitom je neustále opakováno, že po použití je třeba látkové roušku vyprat nebo vyvařit.

Dalším důležitým faktem je, že na vnitřní straně roušky budou vždy usazeny jen ty mikroorganismy, které již v našem těle byly. Množit se výrazně nebudou, určitě nebudou také mutovat. Jsou to mikroorganismy, které s námi žijí v symbióze. Ať se hnete kamkoli, nikdy a nikde nejste sami. Pořád je s vámi nějakých sto bilionů společníků. Přibývá dokonce důkazů, že „hodné“ bakterie nám pomáhají vzdorovat například obezitě, cukrovce nebo některým typům rakoviny.

Nález má být navíc po sportovní aktivitě. Sportovci při výkonu sportu jsou vyjmuti z povinnosti roušku nosit, tak jako např. při určitém druhu fyzicky náročné práce a další kategorie dle zdravotního stavu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com