V pondělí se na sociální sítích objevilo video ze záchrany dítěte v Paříži. Zachycuje Mamouda Gassama z Mali, který když viděl, že je v ohrožení život dítěte, neváhal vylézt po balkonových konstrukcích několik pater a zachránil dítě. Video zachytil Habib Bibou a má přes 16 milionů shlédnutí a jen na Facebooku přes 323 tisíc sdílení.

I o tomto obdivuhodném činu se objevilo mnoho konspiračních teorií. V Čechách je sdílel například zastupitel Ústeckého kraje za SPD Dominik Hanko. Velmi sdílené je video Bernarda Delacropta, který zachytil z jiného úhlu jen konec záchranné operace.  Web Eurozprávy také publikoval článek o spekulacích, bez jakýchkoliv konkrétních důkazů, že šlo „o divadlo“.

Hanko, Eurozprávy i Bernard Delacropte se odvolávají na fotografii či video z konce záchranné akce, kdy je zřejmé, že muži stojícímu za přepážkou by se i tak podařilo dítě zachránit. Jak je z originálního videa vidět, dítě se za pomoci muže za přepážkou pomalu posouvá směrem k přepážce. Muži na balkoně se také povedlo po nějaké době dítě chytit a držet ho do doby, než se na správnou stranu balkonu vyšplhal Mamoudou Gassama.

Celá pointa příběhu však není o tom, jak by záchrana dopadla „kdyby…“, ale v tom, že Mamoudou Gassama riskoval svůj život, aby zachránil život malého dítěte. To se ovšem evidentně nelíbí odpůrcům multikulturalismu, kteří vidí v přistěhovalcích a uprchlících jen negativa.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.