Nedávno náš web psal, že lidé zneužívají smrt herce Milana Lasici a tvrdí, že zemřel v důsledku očkování. Faktem je, že mu bylo 81 let a podle slov rodiny trpěl delší dobu onemocněním srdce. Podobný nesmysl se šíří o i folkovém muzikantovi Františku Nedvědovi, který zemřel po dlouhotrvajícím boji s rakovinou.

Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl rakovině plic, byl otráven. Navzdory tvrzení lékařů, kteří onkologické pacienty kvůli snížené imunitě k očkování dlouhodobě nabádají, Volný uvedl, že umělce zavraždila osoba, která mu podala vakcínu proti nemoci covid-19.

Volný, který je považován za jednoho z předních českých politických dezinformátorů, se svými příznivci komunikuje skrze krátká videa, která zveřejňuje na Facebooku svého hnutí Volný blok. Ve videu publikovaném v úterý večer se vyjádřil i k úmrtí zpěváka a muzikanta Františka Nedvěda, který před několika měsíci prohlásil, že se proti nemoci covid-19 nechá očkovat. Jak informoval server EuroZprávy, Volný na Twitteru zveřejňoval příspěvky, v nichž dával do souvislost úmrtí nejen Nedvěda, ale i slovenského herce a komika Milana Lasici, právě s očkováním proti covidu-19. Navzdory tomu, že slovenští patologové tuto spojitost vyvrátili.

Ačkoliv Volný ve videu dále tvrdí, že není známo, jak vakcína funguje u lidí po intenzivní léčbě rakoviny, lékaři ve skutečnosti hovoří o opaku. Americký Národní onkologický ústav spadající pod Národní zdravotní institut (NIH) uvádí, že lidé s rakovinou či po ní jsou díky oslabené imunitě náchylnější ke komorbiditám, a proto u nich výhody očkování převažují.

Hoax o smrti umělců šířila i Iveta Křížová. Šéfka pražské soukromé kliniky estetické medicíny Křížová šířila, že lidé po očkování proti covidu hromadně umírají a jde o „vakcinační holokaust“.  Na přelomu ledna a února začala šířit, že v Ostravě „došlo k hromadným úmrtím po vakcinaci“. Policie přitom žádná hromadná úmrtí v souvislosti s očkováním neprověřuje.

Případ si z podnětu žalobců z Prahy 4 převzala pražská kriminálka a po několika týdnech zahájila úkony trestního řízení, protože podezření, že se Křížová mohla šíření poplašné zprávy dopustit, bylo vážné. A po pěti měsících od oznámení nakonec padlo i obvinění.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com