Například Trikolora (ale i další) šíří grafiku, na které je malý chlapeček s nápisem „Zabila mě kulka, na kterou jste se Češi složili“. Tato fotografie ve skutečnosti samozřejmě nemá nic společného s probíhající ruskou agresí na Ukrajině, ani ukrajinskou obranou proti ní. Jednoduchým prohledáváním na Googlu je zřejmé, že na internet byla nahrána v roce 2013 a je na ni chlapec z Litvy. S probíhající válkou tedy fotografie nesouvisí. Není nijak prokázáno, že by česká munice zabila jediné dítě v Rusku či na Ukrajině.

Tím, kdo především může za dětské oběti, je přitom bezesporu útočící Rusko. Už mezi lety 2014-2022 na Donbase zemřelo 140-149 dětí, mezi ně jsou však zařazeny i oběti agrese separatistů. Například dětské oběti ze sestřeleného civilního letu MH-17 nad Donbasem. Letadlo prokazatelně sestřelili separatisté za pomoci ruského systému Buk.

Situace se však změnila 24. února 2022, kdy ruské vraždění nejen dětí začalo ve velkém. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvedl, že ve válce na Ukrajině přišlo o život více než 10 000 civilistů včetně více než 560 dětí. Dalších 18 500 civilistů utrpělo zranění, uvedl komisař Volker Türk. Dodal, že jde o stav ke 4. prosinci 2023 a že počet obětí je ve skutečnosti patrně mnohem vyšší. V únoru 2024 zpráva OSN uvedla, že ruská agrese dosud stála život 587 dětí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.