Na sociální síti Facebook koluje fotografie červené dodávky nacházející se v obci Klučov na Kolínsku nedaleko města Český Brod. Podle autorky řidič dodávky měl obtěžovat děti, nabízet jim peníze a sladkosti. Příspěvek měl přes 200 sdílení.

Sama autorka však následně svá slova mírnila. „Situace je vyřešena. Nemělo se jednat o ´útok´ na děti, jen nevhodně zvolenou metodu komunikace s dětmi. Úmysl nebyl objasněn, ale dle ověřené informace se nejednalo o nebezpečné osoby. Vlastník vozidla je v kontaktu se starostou. PČR informována,“ napsala autorka. Policie České republiky potvrdila, že v této souvislosti nevyšetřuje žádný trestný čin ani přestupek. Podle dostupných informací chtěl muž jen za drobnou úplatu pomoci s vykládkou automobilu.

Příběhy o dodávkách unášející děti se staly koloritem na internetu. Ve většině případů se jedná o fámy. Únosy dětí jsou v České republice velmi výjimečnou záležitostí a za většinu únosů navíc mohou napjaté vztahy v rodině, kdy například jeden z rodičů odveze děti na neznámé místo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.