I v českém prostředí se šíří příspěvky, že prý ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskij propašoval 300 kg kokainu z Argentiny. Respektive si je měl nechat dovézt. Bizarní teorii začal v našem prostředí šířit dezinformační web CZ24.NEWS.

O věci informoval web Boston Times, který však vznikl v lednu 2024 a první články se na něm objevily až v březnu letošního roku. Logo Boston Times není aplikaci zpětného vyhledávání obrázků společnosti Google známé, což znamená, že jej pravděpodobně najdete pouze na webových stránkách publikace. Znak zároveň obsahuje neexistující slova jubinldress, jecelolatcye, ieston, tnensy a uboutelicy. Zdá se, že obrázek byl vygenerován umělou inteligencí. Soubory fotografií z několika článků na Boston Times mají z nějakého důvodu ruskojazyčné názvy. Zdá se, že tyto obrázky byly vypůjčeny z webových stránek Gazeta.ru a názvy souborů byly názvy příslušných článků.

některých článcích o Zelenského zapojení do pašování kokainu není zdrojem The Boston Times, ale San Francisco Chronicle, což je poměrně známý americký zpravodajský web. Odpovídající článek je však zveřejněn na webu Sanfranchron-com, zatímco americké médium má doménu sfchronicle-com. Zdroj, který vypráví o přepravě drog z Argentiny na Ukrajinu, byl zaregistrován 17. března 2024 a používá jiné logo, ačkoli deklaruje svůj závazek k “poctivým standardům v žurnalistice”.

Fact-checkeři z italského projektu Open navíc zjistili, že bostontimes.org a sanfranchron.com stránky byly ke konci března propojeny se stejným serverem s ruskou IP adresou 95.165.66.27. Na začátku dubna byla stejná IP adresa na serveru, na kterém je umístěn web vidvist-com, což je malá hostingová služba pro videomateriály, z nichž mnohé se týkají Donbasu.

Dalším zdrojem informací o kokainu a letadle ukrajinské delegace je islandské vydání The Intel Drop. Zdroj, který byl založen v září 2022 a registrován v Nizozemsku, se popisuje jako “nezávislý zdroj zpráv pro zpravodajskou a finanční komunitu” a údajně se skládá ze “současných a penzionovaných zpravodajských profesionálů, kteří se kolektivně obávají úrovně cenzury, kontroly a nestoudné ‘černé propagandy’ krmené širokou veřejností”. Zároveň opakovaně publikoval padělky na téma války na Ukrajině. Zejména v roce 2023 The Intel Drop informoval o ruském úderu na tajný bunkr NATO ve Lvovské oblasti, distribuoval video o spojení Nadace Oleny Zelenské s obchodováním s dětmi a audionahrávku ostré kritiky řady západních lídrů Volodymyrem Zelenským a také zprávy o koupi bývalé vily Josepha Goebbelse, ministra veřejného školství a propagandy nacistického Německa, ukrajinským prezidentem.

Je na čase podívat se na zdroje, o které se tyto údajně zahraniční publikace opírají ve svých textech o pašování kokainu. V článku Boston Times je odkaz na investigativní reportáž, kterou 24. března zveřejnil výše zmíněný mexický novinář Marcio Forti na platformě Medium.com. Na začátku dubna byl tento příspěvek již z webu smazán spolu s celým účtem, ale byl archivován. Novinář Márcio Forti existuje, i když podle svého profilu na LinkedIn nežije v Mexiku, ale v Brazílii. Fortiho biografie říká, že se specializuje na geopolitiku. Smazaný příspěvek na Medium obsahuje některé zajímavé detaily. Konkrétně se v tomto textu uvádí, že skandální hovor byl zachycen na začátku roku 2023.

Druhým zdrojem, který údajně potvrdil informace o drogách z Argentiny, je místní novinář Sebastian Salgado, tvůrce YouTube kanálu Data Urgente. Ve videu zveřejněném 24. března hovoří o tomto tématu s ruskou novinářkou Olgou Garbuzovou, ale neposkytuje žádné přesvědčivé důkazy. Salgado je skutečná osoba, známá svým prokremelským postojem. Po roce 2014 opakovaně přijel na Donbas, kde natočil minisérii “Tango svobody v Luhansku”. Podle Evropské volební pozorovatelské platformy (EPDE) byl Salgado v roce 2023 volebním pozorovatelem v Ruskem anektované části Záporožské oblasti. V současné době Argentinec pracuje pro kanál HispanTV, íránský zdroj, který vysílá do španělsky mluvících zemí a byl opakovaně přistižen při šíření padělků. Z tohoto důvodu je kanál na YouTube blokován. Pokud dataurgente-com kliknete na ikonu v sekci sociálních sítí v profilu Salgado na webu, otevře se stránka ruského hostingového site123.com.

Neexistuje tedy jediný důkaz, že příběh o 300 kg kokainu pro Zelenského a jeho delegaci je pravdivý. Audionahrávka použitá jako důkaz byla nejprve zveřejněna na nově vytvořeném kanálu YouTube, poté zprávy na ní založené začaly replikovat novináři s pochybnou pověstí a pseudozápadní média se společným serverem a teprve poté se k procesu připojila velká ruská média. Stejné schéma bylo použito například k šíření falešných zpráv o Zelenského drahých nemovitostech v různých zemích.

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.