Už náš web několikrát psal, že se sociálními sítěmi šíří nesmysly ohledně označovaní potravin zelenou žabičkou. Podle některých to má být důkaz, že potravina obsahuje hmyz. Důkazem má být, že žáby se živí údajně hlavně hmyzem, což je pravda jen částečná. Jindy to má být důkaz GMO potravin. Nyní se zase šíří, že takto označené potraviny obsahují hormonální přípravky. V grafice se také objevuje tvrzení, že žabičky z deštných pralesů jsou jedny z nejjedovatějších na planetě a tak přece i takto označené potraviny jsou jedovaté.

Podle analytičky Michaely Kožmínové z klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky, která se na téma udržitelného zemědělství zaměřuje, jde o ochranou známku takzvané Rainforest Alliance. „Je to nezisková organizace, která vznikla v roce 1987 ve Spojených státech. Sdružuje zemědělce, kteří hospodaří v tropických oblastech. Ale funguje i ve vztahu k lesním komunitám, potravinářským podnikům a nám, coby spotřebitelům,“ popisuje pro Český rozhlas.

Podle ní má organizace za cíl zejména chránit tropické pralesy. Ale nejen to. „I zlepšit životní prostředí a životní podmínky zemědělců, kteří v těchto oblastech působí a lesních komunit. A mírnit dopady změny klimatu a přizpůsobovat se jim,“ doplňuje Kožmínová.

A jak to organizace dělá? „Školí zemědělce a producenty potravin tak, aby splňovali kritéria pro udržitelné zemědělství, ale třeba i v dodržování lidských práv a důstojných pracovních podmínek. Farmy a podniky, které splní tato kritéria, mohou své produkty označovat právě touto žabkou,“ upozorňuje na skutečný význam značky analytička.

„Zelená žabička na obalech výrobků je tedy znamením, že výrobce se zavázal ke splnění určitých kritérií v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Je to značka, kterou můžeme důvěřovat, a zároveň příležitost pro nás jako spotřebitele podpořit pozitivní změnu. Své peníze můžeme vložit do produktů, které nejenže respektují naše zdraví, ale také respektují zdraví naší planety. Ať už si tedy vyberete banány, kávu, čokoládu, nebo jakýkoliv jiný výrobek s malou zelenou žabičkou, můžete si být jisti, že děláte pozitivní krok pro naši planetu. Můžete si být tedy jistí, že zelená žabička na obalu neznamená, že výrobek obsahuje hmyz. A rozhodně neznamená, že za ní stojí Bill Gates se záměrem ovládnout lidstvo,“ píše Martin Skácel.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.