Neuvěřitelných 40 tisíc uživatelů na Facebooku sdílelo staré video, které je zasazeno do aktuálně probíhajících příprav na olympijské hry v Paříži. „Mezitím v Paříži… probíhají intenzivní přípravy na olympiádu,“ stojí v příspěvku uživatele „Rob Ert“. Video ukazuje nepokoje v ulicích Paříže, kdy lidé například převracejí auta.

Video však není aktuální. Původní video bylo zveřejněno 24. prosince 2022, když ho sdílel francouzský novinář Remy Buisine na sociální síti X. Ostatně na videu je jasně vidět, že lidé mají zimní oblečení. „V centru Paříže toho dne skutečně probíhaly protesty v reakci na střelbu před kurdským kulturním centrem, kde 69letý střelec zabil tři lidi. Francouzská prokuratura tehdy uvedla, že se podezřelý, který byl železničářem v důchodu, přiznal k úmyslu vraždit migranty,“ doplňuje AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.