Během počítání hlasovacích lístků po prezidentských volbách se začaly šířit příspěvky na sociálních sítích, které tvrdily, že byly odevzdány i lístky lidí, kteří zemřeli. Nejčastěji je v této souvislosti skloňován William Bradley z Detroitu. „Volební podvod? 118letý muž, který zemřel v roce 1984, hlasoval ve volbách v roce 2020,“ ptá se například dezinformační web AC24.cz. „Jejda! Ve volbách v USA volili Demokratickou stranu voliči, kterým je 120 let, nebo už jsou dávno po smrti,“ konspiruje známý dezinformátor Ondřej Höppner na webu Arfa.cz.

Vysvětlení je samozřejmě prostší. Detroitský volič jménem William Bradley řekl webu PolitiFact, že hlasoval poštou (korespondenčně). Řekl, že mu byl také zaslán hlasovací lístek pro jeho mrtvého otce se stejným jménem, ​​ale tento hlasovací lístek vyhodil. Úředníci se následně dopustili administrativní chyby v záznamu hlasování a hlas přiřadili zemřelému.

Stejná chyba se stala i v případě dalších několika voličů. Donna Brydgesová žije v Ludingtonu v Michiganu a je jí 75 let. June Aiken žije v Jacksonu v Michiganu a je mu 55 let.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com