Logo Rainforest Alliance označuje potraviny udržitelně produkovanými surovinami, zatímco označení Fairtrade znamená, že producenti dostali za svou práci spravedlivě zaplaceno. Na sociálních sítích se však již dlouho objevují nepravdivá tvrzení, že logo žáby na obalu ve skutečnosti znamená, že při výrobě potravin byly použity škodlivé látky, o kterých zákazníci nevědí. Nejnověji se v příspěvcích na sociálních sítích uvádí, že po odhalení tohoto údajného podvodu výrobci vyměnili logo žáby za logo Fairtrade, aby opět zakryli své jednání.

Pozor, změna strategie!!! Logo RFA se zelenou žábou se mění na Fairtrade Foundation… Příliš mnoho lidí už o tomto podvodu vědělo, a tak začali ztrácet zájem o žabky… Je pravda, že Fairtrade Foundation zní ještě vznešeněji,“ stojí například v tomto příspěvku na Facebooku z 26. září 2023, který má více než 2 200 sdílení.

Rainforest Alliance (RA) a Fairtrade International (FI) jsou dvě samostatné organizace, které certifikují především potravinářské výrobky, jak obě potvrdily agentuře AFP. Jejich cíle jsou v mnoha ohledech podobné, ale jejich zaměření se liší.

Posláním Fairtrade, jak je uvedeno na webových stránkách organizace, je “spojovat znevýhodněné výrobce a spotřebitele, podporovat spravedlivější obchodní podmínky a umožnit výrobcům bojovat proti chudobě, posílit své postavení a převzít větší kontrolu nad svými životy”. Organizace zaručuje pěstitelům, že za své produkty dostanou spravedlivou odměnu a nebudou závislí na výkyvech světových komoditních trhů.

“Obě organizace věří v naléhavou potřebu transformovat zemědělské postupy, obě věří, že certifikace prostřednictvím důvěryhodných systémů, jako je ten náš, může tuto transformaci urychlit. Obě společnosti se zavázaly řešit neudržitelnou výrobu a tržní praktiky,” píše RA na svých webových stránkách.

Obě společnosti vydávají své vlastní certifikáty a jsou členy ISEAL – globální asociace pro sociální a environmentální standardy, která spolupracuje s firmami, neziskovými organizacemi a vládami na podpoře uplatňování dobrovolných norem.

Rainforest Alliance byla založena v 80. letech 20. století. Logo rosničky se používá jako certifikační pečeť již více než třicet let. “Vědci označují žáby jako bioindikátory. To znamená, že zdravá populace žab znamená zdravé prostředí a naopak,” píše organizace na svém webu.

“Pečeť znamená, že certifikované produkty byly vyrobeny metodami, které podporují tři pilíře udržitelnosti: sociální, ekonomický a environmentální,” uvedl mluvčí Rainforest Alliance v e-mailu zaslaném agentuře AFP 17. července 2023 pro tento článek.

Logo mohou výrobci používat až poté, co přísady v jejich zboží projdou procesem ověřování a certifikace, uvádí organizace na svých webových stránkách. “Nezávislí auditoři třetích stran, kteří jsou klíčem k integritě jakéhokoli certifikačního programu, posuzují dodržování předpisů pěstitelů ve všech třech oblastech před udělením nebo obnovením certifikace,” uvádí se na webových stránkách.

Rainforest Alliance zde uvádí certifikované produkty. Jedná se především o kávu a čaje, z nichž mnohé jsou k dostání i na Slovensku.

Autor: AFP Slovensko


author