Bohužel i do českého prostředí dorazila fotografie, která má zobrazovat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského držícího fotbalový dres s hákovým křížem místo čísla. Byl publikován například na webu Křesadlo. Samozřejmě se jedná o fotomontáž.

Zpětné vyhledávání obrázků ukázalo, že stejný obrázek – bez hákového kříže – se objevil ve zpravodajských článcích z června 2021 o požadavcích evropské fotbalové asociace UEFA, aby Ukrajina změnila dres pro soutěž Euro 2020, protože obsahoval politický slogan kritizovaný Ruskem “Sláva Ukrajině”. Obrázek byl zveřejněn na Instagramu Voldomyra Zelenského 8. června 2021 a na dresu je číslo 95, nikoli nacistický symbol. 

Více například na webech AFP nebo Times of Israel


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.