Zdá se, že protivládní aktivisté se snaží ministra Víta Rakušana pošpinit za každou cenu. Na Facebooku a dalších platformách nyní koluje text, že prý Vít Rakušan žije s dcerou ukrajinského oligarchy Tymošenka. Vše souvisí prý s kurýrem Nova Post a příspěvek chce naznačit střet zájmů a že se jedná vlastizradu.

Pokud se na příspěvek podíváme racionálně, podnikatel Oleksandr Tymošenko (psán též jako Tymoshenko) žil se svou rodinou nějakou dobu v České republice. Po událostech na Majdanu se však celá rodina vrátila na Ukrajinu. Nic nenasvědčuje tomu, že by rodina pobývala v ČR. Dcera Eugenia Tymošenková je vdaná za ukrajinského podnikatele Arthura Čečetkina. Manželé vychovávají tři děti. Vít Rakušan žije se svou ženou Marií v Kolíně a vychovávají dva syny.

Ukrajinský operátor Nova Post skutečně otevřela i pobočky v České republice. Ministerstvo vnitra však nemá s operátorem nic společného. Jde o soukromou společnost, která zde legálně podniká.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.