Jak vzniká manipulace, se může podívat na příkladu článku Parlamentních listů, který přebral ve dvou příspěvcích Tomio Okamura (1, 2). „Média zveřejnila, že lídr koalice Piráti-STAN Vít Rakušan jako starosta Kolína řekl, že by klidně přijímal imigranty ze Sýrie. A plánoval je navézt přímo do středních Čech,“ tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Tím médiem jsou Parlamentní listy a pasáž o navážení migrantů zcela překroutil. Vít Rakušan hovořil před lety (v roce 2018) o něčem úplně jiném.

„V roce 2005 měl Kolín 29 tisíc obyvatel, v současné době má 31 tisíc obyvatel. Přibyly nám dva tisíce ekonomických imigrantů, kteří přišli hlavně do průmyslové zóny za městem. Jde o lidi z chudších regionů republiky, Ostravska, Ústecka, ale i Slovenska, Ukrajiny, Polska. Pro město nebyl jejich příchod jednoduchý, ale nějakým způsobem si s ním poradilo. Ta situace si sedla a funguje. Takže kdyby někdo přišel a řekl: Vážený pane starosto, máme tady šest Syřanů, kterým vyhořely baráky, a my pro ně potřebujeme najít ubytování, tak já odpovím: O čem se tady bavíme? Dejte mi na to měsíc, s ředitelem školy zařídím školní docházku, uspořádám velkou besedu s obyvateli v místní knihovně, ať jim Syřané na mapě ukážou, odkud jsou, ať na fotkách ukážou, jak teď jejich země vypadá, a vysvětlí, proč je tady máme a že nám děkují za to, že tady s námi mohou žít. V Kolíně je pokles kriminality mezi roky 2013–2018 v absolutních číslech o 65 procent. Neříkám, že je to naše zásluha, jde o obecný trend, navíc máme výborného ředitele policie,“ řekl deníku Respekt Vít Rakušan. Vít Rakušan tedy hovořil o teoretické možnosti pomoci 6 konkrétním lidem, kdyby se na něj někdo obrátil.

Kromě toho Vít Rakušan v roce 2019 loboval za přijet 40 uprchlických dětí. „Víte, já jsem členem bezpečnostního výboru, a tam je předsedou vážený pan kolega Koten, který navrhoval v rámci zahraničních cest se podívat, jak vypadá situace s migranty ve Francii. Já jsem zase navrhoval, aby se bezpečnostní výbor a jeho členové včetně tedy členů za SPD jeli podívat na to, jak vypadají životní podmínky dětí, které jsou v této době právě v uprchlických táborech v Řecku. A jednoznačně si musíme uvědomit, že Česká republika patří k zemím s vysokým životním standardem. A pokud tady debatujeme o tom, zda máme nebo nemáme na to, přijmout 40 dětí, které jsou v uprchlickém táboře, tak prostě ukazujeme, že nám ty evropské hodnoty, na kterých Evropa stojí, až tak vlastní nejsou,“ řekl ve sněmovně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.