Je toho plný internet. Příznivci Ruska zpochybňují i zvěrstva, která napáchala ruská armáda na předměstí Kyjeva, konkrétně ve městě Buči. Za novou Srebrenicu označilo ukrajinské ministerstvo obrany osvobozené město Buča. Ve městě, které sousedí s Irpiní a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, podle úřadu ruští vojáci během měsíční okupace „náhodně vraždili místní civilní obyvatele“. Válečné zločiny už na místě potvrdila organizace Human Rights Watch, která uvedla, že shromáždila důkazy a svědectví o dění v Buče, odkud se nedávno stáhly ruské jednotky. HRW například uvedla, že vyslechla ženu, která byla svědkem toho, jak ruští vojáci obklíčili pět mužů a jednoho bezdůvodně střelili do týla, píše Wall Street Journal.

Přesto někteří tento masakr zpochybňují. Má to údajně dokazovat video, na kterém se zdá, že jeden z ležících zvedá ruku a následně odchází pryč. Proruští aktivisté samozřejmě okamžitě začali tvrdit, že tedy jde o sehrané divadlo a manipulaci médií, případně ukrajinské armády. Ve skutečnosti však video neukazuje, že by muž zvedal ruku nebo odcházel.

Jde jen o optický klam. Video analyzoval IT specialista ve společnosti Seznam.cz Daniel Olomoucký. V té části videa, kde to vypadá, že ležící člověk zvedá ruku, jde jen o optický klam způsobený kapkou na skle. Dokazuje to diapozitiv videa, na kterém je tekoucí kapka zřejmá. Všímejte si černé skvrny v diapozitivu.

Ležící oběť samozřejmě ani nevstává. Jde o další optický klam způsobený zrcadlením a pohybem auta.

O žádnou manipulaci ani sehranou scénu se nejedná. Na zemi skutečně leží oběť ruské agrese.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.