Na Facebooku se momentálně šíří video, na kterém je shromáždění několika set lidí, kteří mají nejrůznější nacionalistické a i fašistické symboly. V popisku je uvedeno: „Ukrajinský národ tradičně každý rok poblíž Lvova hrdě slaví vznik nacistické divize Waffen SS Galizien, známé masakry Rusů, Poláků, Židů a Romů.“ Ve videu je potom uvedeno, že jde o shromáždění z 28. října 2022, v popisku pak 29. října 2022. Podobných příspěvků je na Facebooku celá řada.

Ve skutečnosti se nám nepodařilo dohledat, že v roce 2022 se ve Lvově nebo na jiném místě konalo podobné shromáždění. Dokonce ne ani v posledních letech. Povedlo se nám dohledat původ jednoho z videí. Je naprosto zřejmé, že postavy procházející vpředu jsou totožné se záběry z roku 2018. Stejný je i banner.

Jedná se tedy o staré video. Akci tehdy tvrdě odsoudil Světový židovský kongres. Akci pořádalo hnutí Svoboda, respektive na akci byl přítomen minimálně jeden poslanec hnutí a vlály na něm vlajky tohoto hnutí. Hnutí však po revoluci na Ukrajině v roce 2014 hraje zcela marginální roli. Stejně jako hnutí Pravý sektor. Naopak jejich podpora je sestupná. Při volbách v roce 2012 získala strana Svoboda 10,5 procenta hlasů a díky tomu 37 poslanců ze 450. Podobnou politickou sílu už potom krajní nacionalisté nikdy neměli. Hned v prvních postmajdanovských volbách v roce 2014 klesli na 6,5 procenta (Svoboda plus Pravý sektor). Po volbách 2019 zůstal těmto strukturám jeden poslanec. Vláda Ukrajiny je jasně proevropská, chce do NATO a Volodymyr Zelenskyj má židovské kořeny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.