Astrolog Antonín Baudyš a další stále opakují nesmysly ohledně údajného obsahu oxidu grafenu ve vakcínách. Vyrobit grafen a jeho deriváty je přitom velmi nákladné. Grafen navíc není rozpustný a proto se tedy nemůže podávat v roztoku. Rozpustnější forma než grafen je oxid grafenu, který je derivátem grafenu. Dr. Matthew Didasio publikoval na Twitteru rychlý experiment ve kterém ukázal, že kapaliny obsahující oxid grafenu mají tmavohnědou nebo černou barvu, zatímco lahvičky s vakcínami jsou obvykle bezbarvé nebo světle žluté.

Baudyš i ostatní se odvolávají na španělskou studii, která nebyla publikována ve vědeckém časopise, ani nebyla zkoumána či recenzovaná jinými vědci. V nerecenzované studii navíc vědci používají slova jako „naznačují“, „zdají se“, protože jsou si vědomi omezením svých výsledků. „Provedené testy jsou nedostatečné. Uvádějí pouze mikroskopické obrázky, které porovnávají obrázky grafenu a oxidu grafenu v literatuře. To však zdaleka není vědecký důkaz. Identifikace grafenu by vyžadovala další analýzy pomocí jiných technik,“ řekla AFP Ester Vázquez, odbornice na bezpečnost a ochranu zdraví ve společnosti Graphene Flagship.

Více na webu AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.