Po sociálních sítích se šíří „informace“, že dle nové španělské „studie“ obsahuje vakcína proti covidu-19 od společnosti Pfizer oxid grafenu, který má působit jako tzv. adjuvans. Původní publikaci naleznete zde.

Na základě této informace pak vznikají divoké teorie o jeho „působení“. Jako příklad mohu uvést tvrzení, že by grafen uložený v tělech očkovaných měl vytvořit unikátní síť, kterou má být možné načíst z přístroje k evidenci osob.

V jiných hypotézách pak zjišťujeme, že oxid grafenu povede k jisté smrti očkovaného. Tyto hypotézy mají ale zásadní problém.  Všechny vycházejí z výše zmíněné vědecké „studie“.

V čem je to problém? Studie proběhla na jednom vzorku vakcíny, který nelze nijak ověřit. Chybí jakákoliv evidence šarže a důkaz, že se skutečně jedná o vakcínu od společnosti Pfizer. Sám autor textu navíc uvádí, že jeho výsledky nejsou závěrečné a nelze z nich dělat závěry. Je také známo, že univerzita, pod kterou výzkum probíhal se od něj distancovala. A nejednalo se o vědeckou studii, která by prošla řádným publikačním procesem.

Více informací zde, zde a zde.

Navštivte webové stránky projektu Iliuminátor. Najdete ho také na FacebookuYouTubeTwitchi a Patreonu.


author

Podpořte Iluminátora na Patreonu: https://www.patreon.com/iluminatorCZ Za projektem stojí Antonín Šlajch. Na streamech přednáší o kritickém myšlení a odhaluje hoaxy a dezinformace.