Na sociálních sítích se šíří letitý hoax o tom, že prý řetězec supermarketů Tesco prodává mrkev z Černobylu, tedy z místa jaderné katastrofy z roku 1986.

„Na kapse je anglický nápis Grown in Chernobyl – Vypěstováno v Černobylu. Při pohledu zblízka je vidět, že fotku někdo nepříliš chytře upravil: na původním nápisu je bílá barva a slovo Chernobyl je evidentně doplněno. Reverzní vyhledávání obrázků nám ukázalo, že tento hoax koluje na sociálních sítích minimálně od roku 2020. Přestože po jiná léta zažíváme v tomto období okurkovou sezónu, události uplynulých dní nabízejí dostatek materiálu i konspirátorům a dezinformátorům. Někteří z nich asi nesledují dění dost pozorně, a tak jsou odkázáni na šíření starých hoaxů,“ zjistil projekt Hoaxy a podvody.

O hoaxu psal už v roce 2021 známý fact-checkingový web Snopes.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.