Sociálními sítěmi se šíří přinejmenším velmi zavádějící zpráva o tom, že v Rakousku údajně policisté a vojáci odmítají kontrolovat dodržování lockdownu. Přišel s tím dezinformační web Badatel.net. Ve skutečnosti rakouská média informovala jen o dvou vojácích, kteří chtějí podpořit demonstrace proti opatřením. Nakonec se k demonstracím přidalo několik desítek policistů. Většina policistů však naopak demonstraci hlídala a musela také zasahovat proti lidem vyvolávající konflikt. “Jak oznámila vídeňská policie, na bezpečnostní složky byly házeny lahve a zábavní pyrotechnika,” píše například zpravodajský web Merkur.

V Rakousku kontroly lockdownových opatření probíhají zcela normální způsobem. Naopak se množí útoky na policisty.

V této souvislosti se šíří i záběry z ledna 2021, které mají dokazovat, že rakouští  policisté se přidali k demonstrantům. Záběry nic takového nedokazují. Fotografie a záběr ukazuje policisty, kteří uzavírají průvod, na záběrech však není zřejmé, že se přidali k protestu. Naopak, rakouská policie proti agresivním účastníkům tvrdě zasáhla. Policie tehdy zaevidovala 850 přestupků a podezření ze spáchání trestných činů. Například jeden z organizátorů byl zatčen poté, co zaútočil na policistu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.