Během pandemie se kromě vysokých počtů infikovaných zvyšuje i počet dezinformací. Nejnovějším takovým hoaxem je i příspěvek, ve kterém uživatel tvrdí, že v Rakousku odměňují darování krve více než 1 000 eur, ale pouze pro neočkované. Nepravdivý status zveřejnil Jaroslav Prachár na sociální síti a od té doby ho sdílelo více než 6 000 uživatelů. Policie SR pravidelně kontroluje různé informace, které se šíří internetem, proto i toto tvrzení si ověřila v Červeném kříži.

„Zavolali jsme do rakouského Červeného kříže –  Österreichisches Rotes Kreuz  a zjistili jsme, že v Rakousku platí stejná pravidla pro dárcovství krve jako na Slovensku, Rakušané nerozlišují při dárcovství krve, zda je člověk neočkován nebo očkován, virus se transfúzí nepřenáší. Kvalita odebrané krve se zkoumá standardně jako vždy. Rakousko nedává dárcům žádnou finanční odměnu, natož ne uvedené vysoké částky, dárce nemusí dokonce přijít ani s testem, jen musí mít s sebou roušku,” vyvrátila Policie SR.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.