V souvislosti s kauzou ohledně změny zákona o vojenské policii se šíří, že tato vojenská složka bude moci pokutovat za nošení maskáčů. „Novela zákona o vojenské policii obsahuje zákaz nošení maskáčů. Pokuta za porušení této povinnosti bude činit až 50.000 Kč. Chudáci rybáři. Tenhle režim už nelze snad ani brát vážně. To už je jen parodie na vládu,“ napsal Jindřich Rajchl.
Rajchl však jako právník by měl vědět, že novela zákona rozhodně slovo maskáče neobsahuje. Ve skutečnosti zákon hovoří o vojenském stejnokroji. Vojenský stejnokroj je přitom definován zákonem. „Vojenským stejnokrojem se rozumí služební stejnokroj v zeleném nebo béžovém potisku, služební, reprezentační, vycházkový a večerní stejnokroj. Vojenský stejnokroj tvoří stanovené součástky vojenské výstroje určené pro jednotné vystrojení vojáků. Složení součástek vojenského stejnokroje lze předepsaným způsobem kombinovat. Vnější vzhled vojenských stejnokrojů je charakterizován barvou, střihem, hodnostním označením, vojenskými odznaky, rukávovými znaky vojenských útvarů a vojenských zařízení a stejnokrojovými knoflíky. Rukávovými znaky se rozumí označení státní vlajkou nebo identifikačním rukávovým znakem anebo označení útvarovým znakem nebo domovenkou,“ stojí v zákoně o vojenském znaku.
Autorům novely nevadí rybáři či lidé hrající airsoft, ale různé domobrany, které si hrají na vojáky. Právě ty nosí na maskáčích i vlajky a různé nášivky připomínající ty vojenské. Deník N prostudoval navržené paragrafové znění změny zákona i příslušnou důvodovou zprávu, která popisuje smysl změn. Že by se chystal zátah proti trampům, myslivcům, rybářům či houbařům a dalším lidem, kteří si oblečou maskáče, z ní neplyne.