Včera vydal náš sesterský projekt Faktické.info článek o tom, že Martin Raboch v statusu uvedl nepravdivé informace o porovnání situace v Německu a Česku. Facebookem se totiž šíří druhá verze mapy z pořadu Tagesthemen vytvořená redakcí Tagesschau stanice ARD. Podle ní v Německu se totiž do statistik započítávají jen pozitivní případy s příznaky. V prvé řadě je nutné upozornit, že druhá mapa v statusu Martina Rabocha je graficky upravená a zdrojem není německá ARD. Je to zřejmé z pohledu na mapu a rovněž lze dohledat zpravodajskou relaci, která o situaci v ČR informovala (od času 17:28). Jak je zřejmé z dokumentu Institutu Roberta Kocha, v Německu používají podobnou metodiku jako v České republice. Nerozlišují tedy asymptomatické a symptomatické nakažené. V Německu je skutečně epidemiologická situace lepší jak v České republice. Zatím co v Německu je pozitivních 8-15% PCR testů, v České republice je to přibližně 30% testů. Naprosto zřejmé je to i z této interaktivní mapy.
V této souvislosti se šíří i jiný příspěvek. Údajně si výše uvedenou dezinformaci měl Martin Štěpaník ověřovat na infolince Institutu Roberta Kocha. „Na stránkách IRK je uvedeno, že evidují positivní i bez příznaků. Na infolince však natvrdo a napřímo uvedli, že data k nim jdou několikrát, všichni s i bez příznaků a poté hospitalizovaní a s neschopenkou, přitom do statistik dávají jen ty hospitalizované a s neschopenkou, tj. ty s příznaky,“ píše Štěpaník.
Kdo co mu někdo řekl na infolince ověřit nemůžeme. Mimochodem, uvedené číslo není infolinka, ale ústředna IRK. Infolinka má úplně jiné číslo: 030346465100. Tisková mluvčí Susanne Glasmacherová neví o žádném telefonátu z Čech a rovněž potvrdila informaci, že do statistik se počítají všechny pozitivní případy. „V souladu s mezinárodními standardy WHO a ECDC hodnotí RKI všechny laboratorní diagnostické důkazy o SARS-CoV-2 jako případy COVID-19, bez ohledu na přítomnost nebo závažnost klinických příznaků. V případech COVID-19 jsou shrnuty jak akutní infekce SARS-CoV-2, tak onemocnění COVID-19,“ píše se na stránkách Institutu Roberta Kocha.
V Německu mají právo na neschopenku všichni pozitivně testovaní. Ty s příznaky i bez. Pokud tedy Štěpaník píše, že do statistik se započítávají všichni s neschopenkou, tak je situace stejná jako v ČR.
Je to logické. Vir mohou přenášet i bezpříznakoví nakažení. Kdyby Německo tyto lidi neizolovalo, tak by bylo samo proti sobě.
Martin Štěpaník si dále hraje s čísly. Nezáleží kolik lidí zemře z počtu pozitivních vzorků, ale kolik zemřelo lidí z celkového počtu obyvatel. ČR má 10 300 000 obyvatel a zemřelo s COVID-19 oficiálně 19 330 lidí (k 22.2.2021). Ze statistik ČSÚ je možné se domnívat, že čísla jsou ve skutečnosti ještě horší. V Německu je evidováno ke stejnému dni 68 458 úmrtí na 83 milionů obyvatel. Není tedy problém spočítat, že na počet obyvatel je trojnásobně více úmrtí. Situace v Čechách je oproti Německu bohužel bezesporu horší.