Na Facebooku a formou rozesílání řetězových e-mailů se šíří údajný článek Seznam Zpráv hovořící o tom, že v Loučovicích na Českokrumlovsku se chystá stavba úložiště uranu. Ve skutečnosti se však jedná o vtip jednoho z opozičních zastupitelů Libora Růžka se snahou nalákat lidi na jednání o směřování obce.

Je lehce dohledatelné, že článek „V Loučovicích bude nový sklad uranu?“ na Seznamu nevyšel. Jsou dohledatelné všechny články údajného autora Lukáše Marka. „Jediné, co je na tom trošku pravdy jsou ty sjezdovky v katastru naší obce, kdy se plánuje (možná!) v budoucnu rozšířit Skiareál Lipno. Každopádně uran, krematorium je naprostý blud a využití hlavičky Seznam Zprávy je strašné. Mám pocit, že se jedná o klasické vytvoření hoaxu, jelikož jsou tam nepravdy a já osobně to vidím nebezpečné v tom, že zastupitel použil jméno “Seznam Zprávy”. Hlavně senioři si to mezi sebou teď šíří, jakože je to pravda, protože to psali na Seznamu a už si samozřejmě neověří a nezjistí, že je to nepovedený vtip,“ napsal nám jeden z obyvatelů obce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.