Dezinformační projekty informují, že se v Itálii hnutí, které se šíří prostřednictvím sociálních médií pod hashtagem #IoOpro („otevírám“), podařilo navzdory opatřením otevřít 50 000 restaurací. Policii lidé ignorují.

Naše hodnocení: částečná nepravda

Vysvětlení: Je pravda, že v Itálii se šíří výzva pod hastagem #IoOpro. Výzvu podporuje extremistické hnutí Liga Severu a fašistická CasaPound. Číslo 50 000 otevřených restaurací je však hodně nastřelené. Sám iniciátor Momi El Hawi číslo 50 000 restaurací vyloženě nastřelil jako odhad. I ruská televize RT, která jako jedna z mála o protestech píše, přiznává, že se jedná skutečně o mnohem méně restaurací a barů. Některé navíc otevřely jen symbolicky.

Virálním se ovšem stalo video jedné z restaurací, ve které byla policie vypískána.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.