Někteří lidé, aby mohli kritizovat vládu, si jsou schopni vymyslet i informaci o důlním neštěstí. Je to příklad příspěvku Aleše Orlíka (tem později příspěvek smazal) a Marcely Kováčikové. Podle nich se v dole ČSM stal otřes, který měl na svědomí 1 mrtvého a 11 zraněných. Prý televize o tom mlčí, aby na místo nemusel premiér Fiala.

Ve skutečnosti se však nic takového nestalo. K poslední tragické události v souvislosti s otřesy došlo v lednu. O žádném důlním naštěstí neví redaktoři webu „Zdař bůh“, který se věnuje horníkům a hornictví, ani složky integrovaného záchranného systému. Autorka Marcela Kováčiková byla také upozorněna ostatními lidmi na FB, ať si o skutečném úmrtí člověka něco zjistí. Ta však i přes upozornění, že jde o lež, šířila příspěvek dále a v době psaní tohoto článku měl přibližně 500 sdílení.

Na šířený hoax nás upozornil Václav Feigl.

AKTUALIZACE: Je pravdou, že 3.8.2023 na dole ČSM zemřel horník. Věc však nijak nesouvisela s důlními otřesy a nejednalo se o hromadnou nehodu. Čest jeho památce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.