Na výročí Dne vítězství nad fašismem se kremelská propaganda pokusila o kanadský žertík. Jde o video, na kterém je vidět sovětská vlajka, která se měla na výročí údajně nacházet na budově německého Reichstagu.

Ve skutečnosti jde o falešné video. Zpráva Bundestagu potvrdila, že o žádné připevněné sovětské vlajce nic neví. Blízko budovy byl i tým novinářů RTL, kteří žádnou vlajku neviděli. Video začal šířit ruský novinář Dimitrij Smirnov. Že jde o hoax, například dokazuje, že stromy ve videu nejsou pokryté listím. 8. května přitom byly stromy v Berlíně již prokazatelně zelené.

Zdroj: Polícia SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.