Chorvatsko je demokratická země, kde existuje svoboda projevu a nikdo se nemusí obávat, že by ho za jeho názor zatkli. Totéž platí, i když vyjádříte svůj názor na válku a veřejně podpoříte napadenou zemi sloganem „Sláva Ukrajině“.

Dezinformační účet „Miroslav Pella“ zveřejnil falešnou informaci, kde tvrdí, že v Chorvatsku platí zákaz pokřikovat slogan Sláva Ukrajině. Už na první pohled to zní jako totální nesmysl, ale přesto si to slovenská policie ověřila přímo v Chorvatsku.

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR prostřednictvím jejich velvyslanectví v Chorvatsku šokující informaci prověřilo. „Potvrdilo se, že se jedná o hoax. V Chorvatsku neplatí žádný zákon nebo vyhláška, které by zakazovaly vyslovovat jakýkoli slogan v souvislosti s Ukrajinou. Výjimkou není ani slavný pokřik „Sláva Ukrajině“. O jasném postoji chorvatského národa svědčí i hlasování na půdě OSN, kde rezolutně odmítli ruskou agresi na Ukrajině,“ píše slovenská policie.

Motto „Slava Ukrajini“ (do češtiny překládáno jako „Sláva Ukrajině“) se poprvé objevilo v různých variantách během ukrajinské války o nezávislost v letech 1917 až 1921, kdy se stalo velmi populární. Od třicátých let byl pozdrav Sláva Ukrajině! používán různými nacionalistickými organizacemi, např. Organizací ukrajinských nacionalistů či Ukrajinskou povstaleckou armádou. V roce 2018 se Rusko vymezilo proti používání pojmu během mistroství světa s tím, že jde o provokaci. Ukrajinci tehdy na dresu měli mapu území Ukrajiny včetně okupovaných území a nad nim toto motto. Ukrajinský fotbalový svaz odpověděl, že jde o běžně používaný pozdrav, který nemá žádné ultra-nacionalistické konotace. Od stejného roku jde o oficiální pozdrav ukrajinské armády. V Sovětském svazu byl slogan Sláva Ukrajině! zakázaný, protože heslo používali emigranti na Západ, sovětské vedení se je snažilo diskreditovat a označovalo je jako buržoazní nacionalisté, banderovci, či nacističtí nohsledi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.