Na Facebooku se šíří video, které má ukazovat velmi brutální napadení jednoho člověka Ukrajinci v centru Bratislavy. „Podle zdrojů, které zprávu rozšířily, k incidentu mělo dojít v Sadě Janka Krále v Bratislavě 15. února kolem 18:00 hodin. Z útoku obvinili příslušníky ukrajinské národnosti. Jde o hoax. Prověřením na útvarech v působnosti Krajského ředitelství policie v Bratislavě bylo zjištěno, že oznámením o dané události žádný útvar nedisponuje a zároveň bylo zjištěno, že předmětné video nebylo pořízeno na území Bratislavského kraje,“ konstatuje slovenská policie.

Ve skutečnosti video bylo zveřejněno již v roce 2019 a v popisu je uvedeno, že k bitvě mělo dojít v hlavním městě Ruské federace v Moskvě.

„Podobná převzatá videa s vymyšleným popisem vznikají za účelem šíření nenávisti vůči vybrané skupině. V tomto případě vůči příslušníkům ukrajinské národnosti. Jde o konstantní práci kremelské propagandy, která se jim v demokratických zemích snaží vybudovat image násilníků, vrahů či příživníků. Právě tímto způsobem chce záměrně odvrátit pozornost od zvěrstev, které Ruská federace ve skutečnosti páchá doma i na Ukrajině. Nenechte se zmást,“ apeluje na závěr slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.