Kateřina Konečná (KSČM, „Stačilo!“) natočilo video, ve kterém tvrdí, že úřady mohou kontrolovat bankovní účty lidí žádajících o sociální podporu a dokonce jejich rodinných příslušníků nebo spolubydlících.

Věc se ovšem má týkat pouze dávek v hmotné nouzi, kterou pobírá v ČR asi 60 tisíc lidí. Úřady tedy nebudou kontrovat například žadatele o příspěvek na bydlení nebo příspěvek na dítě. Věc bude navíc používána jen v případě, že úřady budou mít podezření, že dochází k zneužití záchranného systému hmotné nouze. Navíc úřady nezískají tyto informace bez souhlasu majitelů účtu. Pokud však souhlas žadatel nedá, na dávku nebude mít nárok.

Pomoc v hmotné nouzi je záchranným systém pro malé procento žadatelů o sociální dávky. Nárok na ni mají jen lidé, kterým nedostačuje ostatní sociální podpora jako příspěvek na bydlení, příspěvky v nezaměstnanosti nebo přídavky na dítě.

Věci se věnoval Jan Tuna v pořadu „Tuna versus“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.