Především do e-amilových schránek je zasílán propagandistický článek o tom, jak prý Rusku nevadí sankce a zablokování karet VISA a MasterCard obchází tak, že využívají karty čínské UnionPay. „Ruské banky v neděli společně oznámily, že v důsledku sankcí opouští dolarové platební systémy VISA a MasterCard a přechází na čínský platební systém UnionPay, který začne být v Rusku implementován okamžitě. Hned v pondělí začnou ruské banky tisknout nové platební karty UnionPay pro miliony svých klientů, aby s nimi mohli platit při cestách do zahraničí ve 180 zemích světa, kde jsou platební karty UnionPay akceptovány vedle karet VISA, MasterCard, JCB nebo American Express,“ hlásá propagandistický mail. Text se objevuje pod články v různých diskuzích.

Jenže to není pravda. I společnost China UnionPay Co Ltd přestala s ruskými bankami spolupracovat. Ze strachu ze sankcí. Stalo se tak už na konci dubna. Podle zpráv médií se zpracovatel plateb údajně obává, že bude terčem sankcí ze strany USA a dalších zemí, pokud bude spolupracovat se sankcionovanými ruskými bankami. Tyto sankce mohou zahrnovat zákaz obchodovat s americkým jednotlivcem nebo společností nebo dovážet zboží do nebo vyvážet zboží z USA. Sankce by mohly odpojit UnionPay od globálního finančního systému – který je mnohem lukrativnější než ruský trh,“ psal už 23. dubna Business Standard. Čínské firmy také odmítají dovážet do Ruska čipy na výrobu těchto karet.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.