Podle dezinformátorů ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj vlastní snad polovinu nemovitostí po celém světě. Nově totiž na údajný seznam nemovitostí přibylo venkovské sídlo Highgrove House. „Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je novým vlastníkem Highgrove House, který dříve vlastnil král Charles, informuje Report s odkazem na The London Crier. Highgrove House, poblíž Tetbury v Gloucestershire, sloužil jako venkovské sídlo krále Karla III. i poté, co převzal svou novou roli britského vládnoucího panovníka,“ stojí v jednom takovém příspěvku. „Umíte si představit ten cirkus, kdyby si Highgrove House koupil třeba Babiš?“ ptá se Nikol Trojanová.

„Celé tvrzení je založeno jen na údajných informacích z druhé ruky, zveřejněných týden starým webem, který v některých případech zapomněl přeložit svůj obsah z ruštiny do angličtiny,“ uvedl už 4. dubna novinář Alex Kasprak ze serveru Snopes ověřujícího fakta.

„Podle Snopes se zmíněné tvrzení, tedy že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj získal za 20 milionů liber sídlo Highgrove House, které patří britské královské rodině, rozšířilo už 2. dubna 2024 na síti X (dříve Twitter), přičemž vycházelo z jednoho jediného zdroje, a sice údajně britského webu The London Crier, a ten zase citoval pouze video realitního agenta, jehož youtube kanál byl vytvořen jen o několik týdnů dříve, v únoru 2024,“ shrnuje Deník.cz.

„Facebookový příspěvek, který informuje o prodeji panství britské královské Highgrove House ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, je tedy nepravdivý. O údajném prodeji Highgrove House neinformují žádná zavedená britská média ani oficiální weby královské rodiny. Podle stránek Highgrove House panství nadále zůstává rodinným sídlem královského páru a ve vlastnictví cornwallského vévodství. Bývalý králův komorník Grant Harrold prostřednictvím své mluvčí označil informace webu The London Crier za zcela nepravdivé. Z těchto důvodů jsme označili příspěvek v rámci naší spolupráce s facebookem jako nepravdivý. Web The London Crier, který s nepravdivou informací přišel, obsahuje řadu podezřelých prvků – anonymní autory, nedokončené stránky i ruské, nepřeložené texty. Web i youtubový kanál, na který se odkazuje, navíc byly vytvořeny jen před několika týdny. Kromě zprávy o prodeji královského panství je zbytek článků na webu vygenerovaný pomocí umělé inteligence,“ píší analytici z Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.