Jako se kdysi šířily historky o tom co mají vše Romové zadarmo, nyní se šíří historky o údajných výhodách pro Ukrajince. Ve skutečnosti přitom většina výhod (jako například vstupy zdarma) byla už dávno zrušena a souvisela jen se začátkem útoku Ruska na Ukrajinu, když mnohé děti byly traumatizovány z útoku i toho, že rychle musely utéct ze země. Přitom na sociálních sítích často čteme o konfliktech mezi dětmi, kdy jsou ukrajinské děti konfrontovány s tím, že mají prý vše zadarmo.

V tomto duchu se nese i příspěvek, který tvrdí, že Ukrajinci mají zdarma dálnice. Podle něj „Čech ve starším autě pojede po dálnici za 2 300 Kč“, ale ukrajinská vozidla mají „dálnici zdarma“.

Jak je to skutečně zjistil fact-checkingový projekt Demagog.cz. „V první části autor příspěvku odkazuje na plánovaný nárůst ceny roční dálniční známky z nynějších 1 500 Kč na 2 300 Kč, ke kterému by podle Ministerstva dopravy mělo dojít v březnu 2024. (…) Zákon o pozemních komunikacích také vyjmenovává případy, kdy jsou vozidla od dálničních poplatků osvobozena. Podle zákona tak vůz nemusí mít dálniční známku mj. „při provádění záchranných a likvidačních prací a při ochraně obyvatelstva“. Právě na toto ustanovení se v březnu 2022 odkazovalo Ministerstvo dopravy, když po začátku ruské invaze na Ukrajinu oznámilo, že dočasně odpustí dálniční poplatky vozidlům „s ukrajinskou poznávací značkou, která po dobu nouzového stavu využijí síť zpoplatněných dálnic na cestě do bezpečí před válečným konfliktem“. Dále se odpuštění poplatků vztahovalo i na všechna vozidla (nejen s ukrajinskou SPZ), která ve spojitosti s válkou na Ukrajině zajišťovala humanitární pomoc. Důležité je zde zdůraznit, že nouzový stav, který vláda kvůli příchodu uprchlíků z Ukrajiny vyhlásila 4. března 2022, skončil 30. června téhož roku. Na tuto skutečnost upozorňuje právě i Ministerstvo dopravy. S koncem nouzového stavu tak skončilo i osvobození od dálničních poplatků pro ukrajinská vozidla. Dálniční známka pro auta s ukrajinskou SPZ tak v současnosti stojí stejně jako známka pro ostatní vozidla s českou SPZ,“ píše Demagog.cz.


author