Prokremelští aktivisté se snaží vytvořit obraz Ukrajiny jako dekadentní země bez morálních zábran. V tomto duchu se nesou i příspěvky kolující od počátku dubna 2024 v různých jazycích, které tvrdí, že sdílená fotografie zachycuje ukrajinskou vítězku akce nazvané „mistrovství světa v sexu“. Příspěvky dle očekávání vyvolaly vlnu posměšných a urážlivých komentářů na adresu Ukrajiny a jejích obyvatel.

„Mistrovství světa v sexu vyhrála Ukrajinka s výkonem 210 mužů za večer. Gratulujeme,“ tvrdí tento příspěvek, který na Facebooku sdílelo přes 240 dalších účtů. Podobné příspěvky se šířily i ve slovenštině.

Ve skutečnosti však žena na fotografii je Švédka a fotografie byla vystřižena tak, aby to vypalo, že je zahalena do ukrajinské vlajky. Agentura AFP našla původní fotografii na webových stránkách organizace s názvem “Švédská sexuální federace”. “Vítězka mistrovství světa v sexu v ženské kategorii: Nausi Love (Švédsko)”. Zpráva také odkazuje na účet na platformě X.

Na svých webových stránkách se Nausi Love popisuje jako “profesionální sexuální pracovnici, společnici a modelku, která opravdu miluje podivnosti a sexuální výstřednosti” a “mluví plynně švédsky a anglicky”. Tisková agentura AFP ji kontaktovala prostřednictvím uvedené e-mailové adresy.

“Nejsem Ukrajinec ani Rus. Nikde v mé rodinné historii nemám ukrajinské nebo ruské kořeny,” odpověděla v e-mailu 25. dubna 2024. “Mám pouze švédské občanství. A moje kořeny jsou švédské, dánské, finské, norské a židovské,” dodala.

Ruský fact-checkingový portál Provereno nenalezl ani zástupce Ukrajiny v seznamu deklarovaných účastníků.

Zdroje: AFP, Provereno


author