Zdá se, že pro některé lidi stačí napsat na sociální sítě jakoukoliv hloupost a považují ji za pravdu. Na Facebooku například koluje, že lidé z Ukrajiny si budou moci koupit byt „bez zálohy“. Opatření prý platí od 1. září 2023.

Ve skutečnosti se o takovém opatření nikde nedozvíme. Je také logickým nesmyslem. Hypotéky totiž nabízí soukromé banky a podmínky stanovuje ČNB. Ostatně, banky na základě nařízení ČNB požadují minimálně 10 % z ceny hypotéky předem u mladých rodin, 20 % u ostatních. Už samotná myšlenka, že tedy Ukrajinci inkasují „až 200 tisíc“ by znamenalo na současném realitním trhu, že 10 % z ceny nemovitosti nedosáhnou.

Je pravdou, že ČNB některá pravidla mírně uvolnila, netýká se to však rozhodně nějaké podpory pro Ukrajince. Bankovní rada nedávno rozhodla, že od července už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Ostatní pravidla pro hypotéky nicméně ponechala v platnosti.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.