Známý dezinformátor Aleš Svoboda z Mělníka znovu perlí. Na základě události z Anglie tvrdí, že na Spartu si stěžovali Ukrajinci. „Co se to proboha děje? Izrael požadoval aby se bylo Wembley (největší fotbalový stadion v Anglii) osvícen při zápase Anglie – Austrálie Izraelskou vlajkou. Anglický fotbalový svaz odmítl a Izrael reagoval okamžitě. Na kobereček s Anglickým velvyslancem. Ukrajina pro změnu požadovala aby byl stadion na pražské Letné při zápase mezi Ukrajinou a Severní Makedonií taktéž osvícen modrožlutou barvou. Už jen fakt že Sparta propůjčila zdarma svůj stadion Ukrajincům (14.000 Ukrajinců v hledišti a 90% muži…) jim nestačil. Požadovali osvícený stadion modro-žlutě. Sparta jim dala k dispozici celý stadion zdarma, ale to nestačilo. Ukrajinský ambasador požaduje od vedení Sparty Praha omluvu za to že nebyla celá Letná osvícena modro-žlutě,“ vymyslel si Svoboda.

První část textu má reálné základy. „Anglická Fotbalová asociace skutečně odmítla při pátečním zápasu nasvítit britský stadion modrobílou barvou a také na něm zakázala během zápasu přítomnost jakýchkoli jiných národních vlajek než vlajek zemí, jejichž kluby soupeřily na hřišti, tedy Anglie a Austrálie. Současně oznámila, že plánuje pouze minutu ticha před výkopem za oběti současného konfliktu mazi palestinským Hamásem a Izraelem a že hráči budou mít na znamení smutku černé pásky na rukávech. Toto její rozhodnutí se pak skutečně ihned setkalo s rozsáhlým veřejným odsouzením,“ píše Deník.cz. V Česku informoval o vzniklé situaci v Británii web Na startu, jenž zmínil s odkazem na další článek z Daily Mail reakci šéfa Izraelské fotbalové asociace Mošeho Zuarese.

Zcela vymyšlená je však část o Letné. Svobodův příspěvek začaly následně sdílet desítky dalších uživatelů Facebooku. Je ale kompletně vylhaný. Ukrajina žádné nasvícení stadionu na Letné nepožadovala – a zmíněná fotbalová aréna se takto nasvítit ani nedá.

„Náš stadion neumožňuje vnější nasvícení, ani modrožluté, ani rudé, tuhle technologii zkrátka nemáme. Víme, že jí disponuje například Allianz Aréna v Mnichově; když hraje Bayern, může být jejich stadion nasvícen v národních barvách, ale my tuhle možnost nemáme. Vnitřní osvětlení se zase řídí velmi přísnými směrnicemi UEFA (Unie evropských fotbalových asociací, pozn. red.), které jsou jednotné pro všechny velké mezinárodní fotbalové stadiony,“ uvedl pro Deník mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Také Svobodovo tvrzení o údajném požadavku na omluvu, který prý měl vznést ukrajinský ambasador, je podle Kasíka nepravdivé. „Zástupce ukrajinské fotbalové asociace nám poděkoval, a to je celé,“ prohlásil mluvčí Sparty.

Jeho slova potvrzuje i vyjádření trenéra ukrajinského národního týmu Serhije Rebrova, jenž nešetřil projevy vděčnosti. „Děkuji Praze i České republice, že jsme tu mohli zápas odehrát a že se tu můžeme připravovat. Moc si toho ceníme. Podpora fanoušků byla fantastická, tak jako při každém našem zápase,” citovala jeho pozápasová slova Česká televize.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.