Na Facebooku najdeme mnoho smyšlených příběhů, které se snaží ovlivňovat volby. Podle dalšího hoaxu se tým Petra Pavla snaží podplácet mladé lidi na diskotékách a podobně. „Víte, kam přijdou celní správou zabavené pašované mobilní telefony, tablety a chytré hodinky? Jak se nám podařilo zjistit, ve větších městech se vyskytují skupiny lidí, kteří si říkají Spolek za demokracii. Jde o organizaci, která mladým lidem, kteří již dosáhli volebního věku, rozdávají celně zabavenou elektroniku za příslib, že budou volit Pavla za prezidenta. Takto verbují mládež na diskotékách, po barech i na kolejích vysokých škol,“ stojí ve vymyšleném příspěvku.

Ve skutečnosti se jedná o absolutní nesmysl. Příspěvek neřeší, jakým způsobem by se k pašovanému zboží údajný spolek, který vůbec neexistuje, dostal, natož aby se dostal k zabavenému zboží. Je dohledatelné, že takové zboží je pravidelně likvidováno. Kromě toho se pořádají dražby.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.