Švédská námořní správa v úterý vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1, které se objevily ve švédských a dánských vodách. Jisté je, že plynovod bude na několik týdnů až měsíců nepoužitelný. Plynovodem přestalo Rusko dodávat plyn do Německa pod záminkou porouchaných turbín. I tak však plynovod byl naplněný.

V této souvislosti se spekuluje, kdo za poruchou stojí. Zřejmě totiž šlo o úmyslné poškození. Faktem je, že ceny s plynem na základě toho začaly znovu růst, ačkoliv v předchozích dnech cena klesala i díky zprovoznění nového plynovodu Baltic Pipe z Norska do Polska. Vysoké ceny plynu vyhovují Rusku.

Dezinformátoři a ruští propagandisté začali tvrdit, že za poškozením stojí Američané. Například Lukáš Lhoťan upozornil na tweet Radoslawa Sikorského. Radoslaw (zkráceně Radek) Sikorski totiž poděkoval za čin USA. Sikorski býval ministrem zahraničí, ale v letech 2007-2014. Dnes v Polsku nevykonává žádnou významnou funkci. Nemůže mít tedy žádné důkazy.

Polská diplomacie se samozřejmě od tweetu okamžitě distancovala. Politikův komentář na Twitteru kritizoval náměstek ministra vnitra a správy Maciej Wąsik. „Tento status bude šířen všemi ruskými médii. Můžete si tím být jisti,“ řekl zástupce polské vlády. „Potvrzování ruských lží v takové chvíli škodí bezpečnosti Polska. Krajní nezodpovědnost,” uvedl na Twitteru zmocněnec vlády pro bezpečnost informačního prostoru Polské republiky Stanisław Żaryn.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.