Na Facebooku se v současné době hojně šíří příspěvky, které tvrdí, že na sdílené fotografii je estonská prezidenta se svým synem. Má to dokumentovat údajnou dekadenci západu (prostoru EU) a je často šířena podporovateli Kremlu.

Jenže to samozřejmě není pravdou. Více se věci věnoval Deník.cz. „Za zmínku přitom stojí, že tento hoax vůbec není nový, poprvé se začal šířit už v srpnu 2020 a již tehdy byl také vyvrácen. Podle webu Truthmeter zaměřeného na ověřování faktů, který se této lži věnoval už 27. srpna 2020, pocházely nejpopulárnější příspěvky na toto téma zejména z účtů podporujících Kreml. Lež sdílel i europoslanec za SPD Ivan David.

Jak to tedy je? Mladý muž v dámských šatech stojící po levici estonské prezidentky není její syn, ale je to spisovatel Mikk Pärnitsa (některé prameny uvádějí jeho jméno také jako Pärnits, pozn. red.), jenž současně působí jako občanský aktivista bojující za ochranu práv obětí sexuálního násilí. Muž v obleku po prezidentčině pravici je Raivo Aeg, estonský ministr spravedlnosti. A ani on není manželem Kaljulaidové. Snímek vznikl v srpnu 2020, kdy se všichni tři zúčastnili předávání cen za nejlepší kampaně proti sexuálnímu násilí. Jednu z těchto cen získal za svou kampaň „It’s not OK!“ právě Pärnitsa. Jeho kampaň si kladla za cíl chránit ženy a děti před sexuálním násilím. Pärnitsa se do světle růžových dámských šatů a vysokých podpatků oblékl schválně, aby ke svému projevu u příležitosti udělení ceny přitáhl co největší pozornost,“ vysvětluje Jaroslav krupka z Deníku.cz.


author