Na sociálních sítích jsou aktuálně sdíleny fotografie happeningu „So sorry“. Nepřímo jsou spojovány s protesty Black Lives Matter.

Snímek obrazovky 109

Fotografie jsou sdíleny i v českém prostředí a to například s popisem: „No comment . To je šílené. To je konec Ameriky.“Snímek obrazovky 110

Ve skutečnosti se jedná o velmi staré fotografie iniciativy The Lifeline Expedition. Jednalo se o expedice z let 2002–2013, kdy skupina aktivistů jezdila po různých místech světa, aby připomínala obchod s (černými) otroky. Mezi aktivisty byli potomci lidí, kteří s otroky obchodovali a tímto způsobem (nápisem „So Sorry“) se chtěli za činy svých předků omluvit.  Například zde se můžete přesvědčit, že fotografie byly použity k článkům už v roce 2016.

Akce aktivistů tedy nemá cokoliv společného s aktuálním protesty Black Lives Matter.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.