Na sociální síti Facebook se objevila fotomontáž, která mám znázorňovat exprezidenta USA Billa Clintona ve velmi špatném zdravotním stavu. 

Ve skutečnosti se jedná o montáž. Originální fotografii publikoval v lednu 2015 v článku o kauze Jeffreyho Epsteina britský deník Deily Mail. Autor fotomontáže si tak s fotografií zjevně pohrál a vzbudil dojem špatného zdravotního stavu exprezidenta. Billovi Clintonovi je momentálně 73 let

Příspěvek na Facebooku zmiňuje látku Adrenochrom. Adrenochrom je chemická sloučenina, která se vyrábí oxidací z adrenalinu. Několik studií malého rozsahu provedených v 50. a 60. letech 20. století uvádělo, že adrenochrom vyvolal psychotické reakce, jako je porucha myšlení, derealizace a euforie. Právě proto konspirátoři z hnutí QAnon věří, že ji světové elity používají jako drogu. Stoupenci hnutí QAnon věří ve spiknutí světových elit proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi. 

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.