Na sociálních sítích se šíří řada i bizarních hoaxů. Jeden z nich hovoří, že Piráti navrhují vznik Svazu sběračů lesních plodů, který po vzoru například rybářského svazu by vybíral poplatky od členů za sběr plodin. Lidé bez členství by pak měli údajně zákaz plodiny jako houby nebo borůvky sbírat. „Tak jsem se náhodně dostal k informaci, že z pera Pirátů a jejich šéfa Bartoše má vzniknout SSLP (Svaz sběračů lesních plodů) a to na podobné bázi jako jsou rybáři, zahrádkáři, včelaři atd. tedy organizace pokud tam chce člověk být musí platit. Ti zhulení idioti si ani nedokážou uvědomit jak to s národem houbařů zamává. Já už od dob mého dědy jsem slýchával, že houby jsou maso chudých a i tento bezesporu tradiční všelidový koníček milionu lidí v naší zemi dostane pořádně na frak. Už vidím jak ti pirátští pomatenci lítají po lesích a kontrolují  každého co nasbíral,“ postěžoval si pan Jiří. Šířena je rovněž „grafika“, která informuje o údajném návrhu.

Ve skutečnosti se však nic takového nechystá. Rozdíl mezi lovem ryb a sbírání polodin je ten, že o rybníky, ale i řeky se musí někdo starat, zatímco plodiny jako houby nebo borůvky rostou volně. Ničeho takového se milovníci sbírání lesních plodů a houbaření obávat nemusejí. Tento příspěvek je lživý, po sítích navíc už koluje několik let.

„Zmíněná lež nicméně není úplně nová, jen trochu jiným způsobem využívá dvanáct let starou kauzu o sběru hub a dalších lesních plodů, kdy celé Česko vystrašila mystifikace bloggera Ondřeje Kňavy. Ten tehdy na blogu iDnes publikoval článek ´Konec bezplatného houbaření v České republice se blíží´ o údajném schvalování zákona o zákazu využívání státních lesů k bezplatnému odběru bylin, plodů rostlin a hub. S touto mystifikací si důkladně pohrál a doplnil ji o podrobný výpis údajného zpoplatnění hub. Zpráva se tehdy začala okamžitě masově šířit řetězovými maily, začali na ni reagovat i někteří politici, a nakonec ji muselo začátkem srpna 2011 oficiálně dementovat i Ministerstvo zemědělství České republiky,“ připomíná letitý hoax Deník.cz.

Zcela bez pravidel nicméně v Česku sběr hub a lesních plodů není, je totiž upraven lesním zákonem. „Podle tohoto zákona má každý právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody. Množství není exaktně stanoveno. Přitom je však povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ujišťuje, že žádné změny pravidel houbaření se neplánují, a to ani v chystané novele lesního zákona.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.