Známá léčitelka z kauzy AKIP Jarmila Klímová tvrdí, že „Státní zemědělská inspekce zakázala distribuci vitamínu B17 na českém trhu.“ Má se prý jednat o důležitý preparát při léčbě rakoviny.

Ve skutečnosti se jedná o jeden výrobek a ke stažení došlo už v roce 2021. Problém byl nadlimitní koncentrace látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. Jiné preparáty, které obsahují doporučené množství se samozřejmě dál prodávají.

Amygdalin je přírodní kyanogenní glykosid vyskytující se např. v mandlích. Jeho jméno pochází z vědeckého rodového jména pro mandloň (Amygdalus). Obsažen je i v dalších rostlinách jako slivoň americká, meruňka obecná, jabloň domácí, střemcha pozdní, bobkovišeň lékařská. Někdy je neoprávněně vydáván za údajný vitamín B17. Při požití amygdalinu hrozí otrava kyanovodíkem – ten vzniká z amygdalinu odštěpením glukózy. Letální dávkou je např. cca 30 ks hořkých mandlí, nebezpečná může být už dávka 10 hořkých mandlí nebo jadérka z dvou kilogramů jablek.

Americký biochemik Ernst T. Krebs poprvé prezentoval amygdalin jako údajný vitamín B17 a tvrdil, že má schopnost léčit rakovinu. Ale publikované studie (1, 2, 3) neprokázaly, že v tomto ohledu je amygdalin přínosný. Tato látka nesplňuje kritéria pro zařazení mezi vitamíny, i když je tak někdy označována. Amygdalin je součástí údajného léku proti rakovině – L-mandelonitrilu (komerční název Laetrile). Podle Dr. Lestera M. Crawforda z FDA jeho účinnost nebyla nikdy prokázána a poskytuje nanejvýše falešnou naději.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.