Prokremelská média a proruští aktivisté na sociálních sítích šíří falešnou zprávu, že prý německá státní televize ZDF údajně uznala anektovaná území Ukrajiny jako součást Ruska. Propagandisté ​​ujišťují, že „nová mapa Ukrajiny“ byla údajně použita ve vysílání ZDF.

Obrázek byl ovšem upraven. Na pozadí byla záměrně přidána upravená mapa Ukrajiny bez území Ukrajiny anektovaných a dočasně okupovaných Ruskem. Na svém Twitteru to oznámila německá státní televize ZDF. Zpráva uvádí, že fotografie kolující online je upravená fotografie ze zpravodajského pořadu Heute Journal z 10. října. ZDF také ujistila, že takovou mapu Ukrajiny nikdy nepoužila.

Ve skutečnosti se zpravodajství tohoto pořadu (od 12:30) nevěnovalo tématu „výpadků vody a elektřiny“ na Ukrajině, jak propagandisté tvrdili, ale vyšetřování sabotáže na plynovodu Nord Stream. V archivu televize se nachází celý pořad.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.