Na Facebooku i jiných sociálních sítích a platformách se šíří tvrzení podle něhož jen jedna erupce sicilské sopky Etna vypustí do atmosféry více oxidu uhličitého než „celé lidstvo za celou svou historii“.  I když objem emisí oxidu uhličitého způsobených sopečnými výbuchy dosahuje značné výše, je ve skutečnosti stále mnohem menší než objem emisí vyprodukovaných lidskou činností.

„Roční emise CO2 spojené s fosilními palivy a lesními požáry jsou 40 až 100krát vyšší (v závislosti na daném roce) než všechny emise ze sopek dohromady,“ uvedla 26. května 2023 pro agenturu AFP Cathy Clerbaux, ředitelka výzkumu v Národním centru pro vědecký výzkum (CNRS) v Paříži.

Ve studii z roku 2019 DCO uvádí, že sopky sice přispívají ke globálním emisím CO2, ale sopečné emise jsou mnohem nižší než emise způsobené člověkem.

Patrick Allard, ředitel výzkumu CNRS v Pařížském institutu fyziky Země (IPGP) a spoluautor studie DCO z roku 2019, který Etnu opakovaně zkoumal, pro AFP v květnu uvedl, že „erupce tohoto typu v případě sopky jako Etna s magmatem mimořádně bohatým na CO2 může vyprodukovat přibližně 30 000 tun denně“. Erupce navíc podle něj nemusí trvat dlouho, dodal. Takový objem je mnohem nižší než 40 miliard tun CO2 ročně, tj. více než 110 milionů tun CO2 denně, které vyprodukuje člověk svou činností.

Více v článku AFP


author