Na sociálních sítích se ve velkém šíří dílo, které ve skutečnosti vytvořila umělá inteligence. V popiscích má připomínat událost, když němečtí rybáři v roce 1900 údajně chytili poslední žijící exemplář megalodona, tedy obřího pravěkého žraloka.

„Celá tato povídačka, ať už v jakékoli verzi, je vymyšlená. Žádná skutečná fotografie zachycující megalodona neexistuje. Údajně historický snímek je výtvorem pořízeným s použitím umělé inteligence, jak zjistila mimo jiné novinářka Caroline Wazerová ze serveru Snopes ověřujícího fakta. Obrázek byl ten den zveřejněn na instagramovém účtu Fantasy Creatures, který o sobě v záhlaví výslovně uvádí, že zveřejňuje představy nových světů a fantazijní stvoření vytvořená umělou inteligencí. Příspěvek s údajným megalodonem také obsahoval četné hashtagy, upozorňující na to, že údajná fotografie vznikla právě tímto způsobem.

Známky toho, že k pořízení obrázku megalodona s rybáři posloužila umělá inteligence, jsou ale patrné i pouhým okem. Při bližším pohledu si lze například všimnout, že obličeje údajných rybářů jsou zkreslené a vlastně nerealistické, neodpovídající skutečné fyziognomii lidské tváře.

O tom, jak Carcharocles megalodon opravdu vypadal, toho ve skutečnosti vědci stále příliš mnoho nevědí, protože jedinou stopou, jež se po těchto obřích pravěkých monstrech dochovala až do dnešních dnů, zůstávají jejich zuby a obratle. Paryby totiž mají převážně chrupavčité kostry, které se kvůli nedostatku kostní tkáně po smrti ryby beze zbytku rozkládají.

Ačkoli uživatelé sociálních sítí sdílejí údajný snímek rybářů s pravěkým obřím žralokem jen ze zájmu a bez jakýchkoli zlých úmyslů, důvody, proč tyto emotivní falešné příběhy vznikají, většinou úplně nevinné nejsou. Často totiž testují, jak moc jsou konkrétní lidé na sociálních sítích náchylní věřit různým manipulacím. Pokud se ukáže, že ano, začne jim systém sociální sítě podsouvat i další falešné zprávy,“ píše Jaroslav Krupka pro Deník.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.