Slovenský systém protivzdušné obrany S-300 je již na Ukrajině. Ministerstvo obrany potvrdilo, že Slovenská republika na základě žádosti Ukrajiny o pomoc při výkonu sebeobrany ve smyslu článku 51 Charty OSN jako přímý následek ozbrojené agrese ze strany Ruské federace, darovala systém protivzdušné obrany S-300 Ukrajině. Za toto gesto Slovensku poděkoval také americký prezident Joe Biden. Následkem toho se začal šířit hoax, že prý Rusko už slovenský protiletadlový systém zničilo.

Jedná se však o lež, kterou vyvrátil jak slovenský premiér, tak armáda, tak policie. Policie dodává, že všechny fotografie a videa ze zničení systému jsou starší. K poslednímu zničení došlo 4. dubna 2022, kdy ještě slovenská vojenská výbava nebyla na místě. Důvodem darování bylo, že systém vlastní i ukrajinská armáda a tamní vojáci se systémem umí pracovat.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.