Začala sezona respiračních onemocnění a tak některá zdravotnická zařízení začínají znovu vyžadovat, aby lidé při jejich návštěvě nosili respirátory či roušky. Jiná zařízení zakazují návštěvy nemocných. Mezitím se objevila studie, která zkoumala, zda roušky jsou schopny zabránit šíření virů. Například konspirační web Badatel si však vymyslel i to, že studie hovoří o poškození mozku dětí. „Povinné rúška spôsobili deťom nezvratné poškodenie mozgu,“ píše se v nadpisu článku.

„Článek odkazuje na metastudii publikovanou v prosinci 2023 v časopise Archives of Disease in Childhood mezinárodní skupinou vědců vedenou mikrobioložkou Johannou Sandlundovou. Tato práce poskytuje systematickou analýzu dosavadních výzkumů týkajících se povinnosti dětí nosit roušky během pandemie covid-19. Studie dospěla k závěru, že neexistují dostatečné vědecké důkazy o tom, že nošení roušek u dětí zabránilo infekci koronavirem. Vůbec se však nezabýval tématem poškození mozku, jak tvrdí titulky sdílených článků,“ zjistil Demagog.sk.

„Ve studii její autoři argumentují proti paušálním doporučením pro nošení roušek u dětí s odkazem na možné negativní důsledky, konkrétně negativní dopady na řeč, jazyk a učení. Odkazují na jiné studie, které ukázaly, že nošení roušek může ovlivnit rozpoznávání slov a učení a hodnocení řeči. Obličejové masky mohou také negativně ovlivnit duševní zdraví a omezit schopnost přesně vyhodnocovat emoce, zejména u mladších dětí. Nošení roušky může také způsobit dýchací potíže, bolesti hlavy, dermatitidu, celkové nepohodlí a bolest, jak zdůraznily studie provedené na zdravotnících používajících respirátory. Mezi citovanými zdroji však není žádná studie, která by prokázala poškození mozku v důsledku nošení roušek. Studie proto zdůrazňuje, že politická doporučení týkající se covid-19 by měla být založena na vysoce kvalitních důkazech a měly by být zváženy možné negativní zdravotní důsledky, zejména pro zranitelné skupiny, jako jsou děti,“ doplňuje Demagog.sk.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.