Na Facebooku má přibližně tisíc sdílení video, které má dokazovat obchod s dětmi. „V Uzbekistánu byl zatčen muslimský řidič, který podezřele převážel 25 dětí. Nakonec se přiznal, že děti prodával pro sexuální účely a krádeže orgánů,“ píše se v příspěvku. Ve skutečnosti má však video úplně jiný kontext.

„Záběry paní učitelky, která zastavila, aby odvezla auto přetížené dětmi ze školky zpět do jejich domovů v Uzbekistánu, se sdílí online spolu s nepravdivým tvrzením, že ukazuje muže zatčeného policií za to, že je převezl, aby se stali oběťmi sexuálního zneužívání a odebrání orgánů. Uzbecký státní úřad pro bezpečnost silničního provozu (YHXX) však na svůj YouTube kanál přidal delší verzi videa. Název videa mluví jen o tom, že řidička byla identifikována jako řidička s 25 dětmi v autě. Záběry a videohovor nezmiňují, že by děti byly prodány pro sexuální účely nebo odběry orgánů,“ píše slovenská policie.

Slovenská policie argumentuje na základě zjištění agentury Reuters: „Po rozhovoru s příslušníkem dopravní policie se zjistilo, že řidička odváží tyto děti do jejich domovů z mateřské školy, kde pracuje. I když říká, že je to poprvé, co se dopustila takového dopravního přestupku a nedbalosti, zajímalo by nás, zda si rodiče těchto dětí uvědomují, že se s nimi takto zacházelo. Uvědomují si rodiče, kteří svěřují do péče i životy svých dětí, situaci?“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.