Sociálními sítěmi žije incident z pražského Petřína, ve kterém sáňkování dětí přerušila hlídka městské policie. Zasahující strážník odkazoval na magistrátní vyhlášku o ochraně veřejné zeleně a vládní nařízení.

Sociální sítí Facebook se začal šířit příspěvek obviňující ze zásahu primátora Zdeňka Hřiba. “Primátor Hřib (liberální demokrat, Piráti) zakázal dětem i dospělým v Praze sáňkovat. V minulosti stát ani magistrát sáňkování nijak neomezoval,” píše se v příspěvku, který má přes tisíc sdílení. Naopak primátor vyzval lidi k sáňkování. “Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Ukázalo se, že existuje jakási 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Musíme se na to podívat,” reagoval primátor Prahy.

Na sáňkování a lyžování zareagoval i ministr vnitra Jan Hámáček. „Pokud se nepletu, tak na Petříně žádná vyznačená sjezdnovka není, tudíž to není plocha určená k jízdě na lyžích. To je však případně otázka na městskou policii nebo Policii ČR,“ uvedl na dotaz CNN Prima NEWS Hamáček.

A právě článek na CNN se stal terčem vtipálků. Začalo se totiž šířit, že ministr vyzval ke střelbě do lidí. Ve skutečnosti však v článku samozřejmě nic takového není a podle vyjádření televize ani nebylo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.