„Někteří lidé se neměli nikdy narodit,“ hlásí údajná reklama s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským na kondomy, které zpracovalo brazilské kreativní studio Platinum. Ve skutečnosti však takovou reklamu Platinum studio nevytvořilo. Naopak v minulosti vytvořilo takovéto reklamy s Vladimirem Putinem nebo Donaldem Trumpem.

Platinum bylo založena v roce 1991 a sdružuje lidi různých profesí, včetně fotografů, designérů a ilustrátorů. Projekt „Někteří lidé se neměli narodit“ se objevil v květnu 2017 a zpočátku obsahoval karikatury 45. amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Autory projektu jsou Platinum FMD a Luciano Onorato. V prosinci 2019 byl v rámci druhé části projektu zveřejněn i obraz Vladimíra Putina, mezi autory je zmíněn i Daniel Haubrichs. Všechny tři karikatury projektu byly zveřejněny na facebookové stránce Platinum v červnu 2020.

Karikatura zobrazující Zelenského se nenachází ani na stránkách Platina (1, 2, 3), ani mezi díly autorů (1, 2). Je třeba také poznamenat, že v případě tří původních karikatur se liší jak oblečení postav, tak jejich držení těla. Na společné karikatuře je Zelenskyj totožný s Trumpem, shodné je i jejich oblečení (změněna je pouze barva kravaty) a totožný je i tvar konce kondomu. Zelenského hlava je navíc na rozdíl od ostatních tří snímků poměrně realistická a vypadá jako vystřižená z fotografie.

Více na Myth Detector


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.